MLP12:00–18:00Bibliobus Oskar / Alšovo nábřeží

Bibliobus Oskar s knižními novinkami, filmy i audioknihami. Před bibliobusem si bude možné zahrát deskové hry, vyrobit vlastní placku, magnetku či zrcátko nebo dotvořit komiksovou omalovánku. Rodiče s dětmi si můžou vyzkoušet své znalosti z nejznámějších pohádek a dalších knížek pro děti v malém pohádkovém kvízu.

FF UK12:00–18:00Arabský stánek / Alšovo nábřeží

Napište si vlastní jméno arabsky či hebrejsky, ochutnejte arabskou kávu z džezvy a turecký čaj ze samovaru. Stánek připravují studenti FF UK ze spolku Madžlis.

FF UK12:00–18:00Encyklopedie migrace / Alšovo nábřeží

Přijďte se dozvědět více o Encyklopedii migrace projektu studentů FF UK. Posláním encyklopedie je odborně analyzovat a zasazením do kontextu a širších souvislostí vysvětlovat jevy spojené s fenoménem migrace do zemí Evropské unie.

FF UK12:00–18:00Historický stánek / Alšovo nábřeží

Vyzkoušejte si čtení starých textů a otestujte své historické znalosti pomocí kvízů. Stánek připravuje Spolek studentů historie FF UK.

GHMP12:00–17:00Prohlídka interiéru Domu syna – Pomník Jana Palacha / Pomník Jana Palacha

Prohlídka interiéru Domu syna, jednoho z objektů pomníku Jana Palacha.

FF UK12:00–18:00Časopis NaVýchod / Alšovo nábřeží

Zajímá vás dění ve východní Evropě a post-sovětském prostoru? Pak je tu časopis NaVýchod, se kterým se můžete seznámit  na stánku. Časopis je projekt studentů FF UK.

FF UK12:00–18:00Studentská rada FF UK / Alšovo nábřeží

Zastavte se u stánku Studentské rady FF UK, kde se dozvíte, co obnáší studentský život na fakultě. U stánku si můžete vyrobit placku.

FF UK12:00–18:00Japonský stánek / Alšovo nábřeží

Workshop japonské kaligrafie, ukázka přípravy a ochutnávka tradičního japonského čaje.

GR13:00–14:00Komentovaná prohlídka výstavou K. Kintery / Galerie Rudolfinum

Komentovaná prohlídka výstavou Krištofa Kintery  „Nervous Trees“.

FF UK13:30–14:15Praha ve válce, válka v Praze / sraz před Galerií Rudolfinum

Procházka nejen po protektorátní každodennosti, ale také po barikádách květnového povstání či komemoracích tohoto období. Provádí Bc. Vlastimil Křišťan (Ústav světových dějin FF UK).

GHMP14:00–14:45Od Mánesa k Palachovi / Sraz u pomníku Dům matky a Dům syna.

Procházka mezi pomníky Alšova nábřeží a Palachova náměstí, jejich minulost i možná budoucnost.

FF UK14:30–15:30Praha technická / sraz před Galerií Rudolfinum

Procházka po technické Praze nabídne účastníkům vhled do zákulisí technického pozadí fungování hlavního města. Účastníci se seznámi s detaily vzniku některých technických památek, s jejich dalším historickým vývojem a jejich dopadem na podobu města a život pražských obyvatel. Provádí PhDr. Kryštof Drnek (Ústav hospodářských a sociálních dějin FF UK)

GR15:00–18:00Artpark v Galerii Rudolfinum / Galerie Rudolfinum

Umělecká dílna pro děti v Galerii Rudolfinum.

IPR Praha15:00–16:00Urbanwalk: Od Rejdiště k Rudolfinu / sraz u sochy Josefa Mánese

Tak jako člověk, i každé místo má svoji paměť. Před stavbou nábřežních zdí a velkolepých veřejných budov bylo dnešní Palachovo náměstí staroměstskou periferií. Nacházelo se zde smetiště, dřevní ohrady a skladiště. Nedaleko se rozkládalo židovské ghetto a vykřičená čtvrť. Později se náměstí stalo oblíbeným místem lidových zábav, jemuž se příznačně říkalo Na Rejdišti. Dnes patří mezi nejkrásnější pražská náměstí. Pojďme si připomenout pozoruhodnou historii tohoto místa i zdejších staveb. Provádí architekt Petr Kučera

FF UK15:30–16:30Praha středověká – procházka po středověkém okolí FF UK / sraz před Galerií Rudolfinum

Jana Palacha se dnes nachází v centru Prahy a tvoří přirozenou součást samého jádra města. Ve středověku se ale jednalo o periferii Starého Města. Procházka po okolí náměstí a nejstarších částí Prahy má účastníkům přímo na místě zpřítomnit město tak, jak vypadalo v dobách téměř před tisícovkou let. Provádí Mgr. Jakub Izdný (Ústav světových dějin FF UK).

GHMP16:00–16:45Od Mánesa k Palachovi / sraz u pomníku Dům matky a Dům syna.

Procházka mezi pomníky Alšova nábřeží a Palachova náměstí, jejich minulost i možná budoucnost.

GR16:00–17:00Komentovaná prohlídka výstavy K. Kintery / Galerie Rudolfinum

Komentovaná prohlídka výstavy Krištofa Kintery „Nervous Trees“.

FF UK16:30–17:30Procházka s Prague Chronicles / sraz před Galerií Rudolfinum.

Procházka po okolí náměstí Jana Palacha s aplikací Prague Chronicles bude kopírovat část královské cesty. Aplikace byla vyvinuta jako průvodce středověkou Prahou v době Karla IV. Na jejím vývoji se podíleli studenti FF UK. Provádí Tomáš Straka (Ústav českých dějin FF UK).

PK17:00–18:00Koncert studentů Pražské konzervatoře / před Galerií Rudolfinum

Koncert komorních souborů studentů Pražské konzervatoře.

IPR Praha17:30–18:30Urbanwalk: Od Rejdiště k Rudolfinu / sraz u sochy Josefa Mánese

Tak jako člověk, i každé místo má svoji paměť. Před stavbou nábřežních zdí a velkolepých veřejných budov bylo dnešní Palachovo náměstí staroměstskou periferií. Nacházelo se zde smetiště, dřevní ohrady a skladiště. Nedaleko se rozkládalo židovské ghetto a vykřičená čtvrť. Později se náměstí stalo oblíbeným místem lidových zábav, jemuž se příznačně říkalo Na Rejdišti. Dnes patří mezi nejkrásnější pražská náměstí. Pojďme si připomenout pozoruhodnou historii tohoto místa i zdejších staveb. Provádí architekt Petr Kučera.

GR19:00–22:00DJ na schodech Galerie Rudolfinum / Galerie Rudolfinum